A kiégés 8 tünete - Ezt teheted ellene vállalkozóként
A legtöbben azért lesznek vállalkozók, mert a magasabb kockázat, több felelősség ellenére szeretnének szabadabban élni, a saját útjukat járni. Kezdetben a legtöbben egyszemélyes vállalkozást indínak, EV-k lesznek. Egyedül dolgozni azonban jelentős terhekkel jár, ami – hacsak nem tanulunk meg ellensúlyozni – könnyen kiégéshez vezethet.
A kiégés (idegen szóval burnout) egyre gyakoribb probléma, különösen azon vállalkozók körében, akiknek egyedül kell megbirkózniuk a vállalkozásuk minden szegmensével. Nézzük meg, milyen tünetek jelzik a kiégést, mi okozza, és hogyan lehet hatékonyan kezelni!
A kiégés okai és tünetei
A kiégés kialakulásának számos oka lehet. Az egyedül dolgozó vállalkozók esetében a fő okok közé tartozik a túlzott munkamennyiség, a folyamatos stressz, valamint a munka és magánélet egyensúlyának hiánya.
Ezen felül nagyban megnehezíti a helyzetüket az, hogy kénytelenek minden szerepet magukra vállalni, és gyakran keverednek önmagukkal szerepkonfliktusba: vállalkozásukban ők a menedzserek, a marketingesek, az ügyfélszolgálatosok, a pénzügyesek és a takarítók is egy személyben. Ezek a szerepek, feledatkörök külön-külön is teljes embert, szakértelmet és más-más szemléletet igényelnének, de egy kezdő vállalkozó maga kénytelen mindennel foglalkozni a stratégiai tervezéstől a fő tevékenységen át az adminisztrációig.
Ez a folyamatos terhelés és a külső motivációs tényezők hiánya könnyen kiégéshez vezethet, és a vállalkozó a következő tüneteket tapasztalhatja:
Folyamatos fáradtság
Létezik az a fáradtság, ami még pihenés után sem múlik el. Ez azért van, mert az egyedül dolgozó vállalkozók gyakran túlhajszolják magukat, ami tartós kimerültséghez vezethet. Ez a fizikai és mentális kimerültség az életük minden területére rányomja bélyegét.
A motiváció hiánya
Az a lelkesedés és szenvedély, amely kezdetben hajtotta a vállalkozót, fokozatosan eltűnik, különösen, ha nincs inspiráció, sikerélmény, vagy nincs kivel megosztani. A munkakedv és a sikerbe vetett hit jelentősen csökken, a korábban örömet okozó feladatok terhessé válnak. Ez a motivációhiány gyakran a kiégés egyik első jele.
Csökkent teljesítmény
A figyelem és a koncentráció csökkenése miatt a munka minősége és mennyisége is romlani kezd. Az egyedül dolgozó vállalkozók nem hagyatkozhatnak külső motivációs tényezőkre, nem kapnak másoktól ötleteket, tanácsokat, inspirációt, ha a saját belső motivációjuk alábbhagy, nem hatja őket a közösség ereje. Nehezen tudják tartani a fókuszt, ha folyamatosan túlterheltek, és ez végső soron a vállalkozás sikerét is veszélyezteti.
Fizikai tünetek
Gyakori fejfájás, izomfájdalmak, alvási problémák, legyenült immunrendszer és egyéb fizikai panaszok jelentkezhetnek. Ezek a tünetek gyakran a stressz és a kimerültség közvetlen következményei, és komolyan befolyásolhatják a mindennapi életet, hiszen még tovább csökkentik a lendületet és elvonják a figyelmet.
Negatív érzelmi állapot
A fizikai állapottal párhuzamosan a lelkiállapot is romlik: szorongás, depresszió és frusztráció érzései egyre gyakoribbá válhatnak vagy akár állandósulhatnak. Az egyedül dolgozók nem kapaszkodhatnak a közösség erejébe a problémáik megoldásában, stressz csökkentésében. Gyakran a legközelebb állókkal sem tudják megbeszélni, mi foglalkoztatja őket, ezért gyakran érzik magukat magányosnak. Ez azonban tovább súlyosbíthatja ezeket az érzéseket, és hosszú távon komoly mentális és egészségügyi problémákhoz vezethet.
Elszigetelődés
A szociális kapcsolatok háttérbe szorulnak, a barátokkal és családdal való kapcsolattartás minimálisra csökken. Az önálló munkavégzés gyakran magányos tevékenység, és a kapcsolatok hiánya még inkább fokozhatja a kiégést.
Cinizmus
Az emberek iránti érdeklődés és empátia csökkenése, az állandó idegeskedés, elhatalmasodó cinizmus és negatív hozzáállás kialakulása jellemző. Ez a kiégés egyik komoly tünete, amely rontja az üzleti és magánéleti kapcsolatokat is, hosszú távon pedig a vállalkozás jövőjét is veszélyeztetheti.
Egészségügyi gondok
A tartós stressz és kimerültség miatt megnő a különböző egészségügyi problémák kockázata, mint például a magasvérnyomás, szívbetegségek, emésztőrendszeri és egyéb krónikus betegségek. Ezek a problémák tovább rontják az egyén életminőségét és veszik el a fókuszt a vállalkozás fontos teendőiről.
Ezt teheted ellene
A kiégés megelőzése és kezelése érdekében fontos, hogy vállalkozóként figyelj saját jólétedre. Íme néhány tipp:
Rendszeres pihenés: Biztosítsunk időt a pihenésre és a feltöltődésre! A munkaszünetek, nyaralások és szabadnapok elengedhetetlenek a kiégés megelőzése érdekében, így ezeket is jó előre tervezzük meg és írjuk be a naptárunkba, és valóban ne tegyünk oda semmilyen munkát!
Szociális támogatás: Vegyünk részt támogatói közösségekben és szakmai fórumokon! Inspirálódjunk és képezzük magunkat folyamatosan! Az egyedül dolgozó vállalkozók számára különösen fontos a szociális támogatás, hogy ne érezzék magukat elszigeteltnek, ill. a szakmájuk újításait meg tudják tanulni, ami szükséges ahhoz, hogy versenyképesek maradjanak.
Szakember segítsége: Ha a kiégés tünetei már komoly problémákat okoznak, érdemes szakember segítségét kérni még mielőtt depresszióvá fajulnak. Egy terapeuta vagy tanácsadó segíthet megtalálni a megfelelő megoldásokat és stratégiákat, hogy újra élvezni tudjuk az életet és sikerre vigyük vállalkozásunkat.
Delegálás: Ne féljünk másokra bízni bizonyos feladatokat, pl. az adminisztrációt, amelyekhez nem szükséges a saját szakértelmünk! A munkafolyamatok delegálása segíthet csökkenteni a terheket és javítani a munkafolyamatok hatékonyságát, így a vállalkozó jobban tud a tényleges feladatára, a cégvezetésre koncentrálni. Munkatársak bevonásával a vállalkozás elkezd épülni.
Hogyan segíthet egy VA?
Egy virtuális asszisztens jelentős segítséget nyújthat a vállalkozóknak a kiégés elkerülésében. Szervezzük ki, adjuk át azokat a feladatokat, amelyeket más is el tud végezni a vállalkozásunkban! A VA átvállalhat adminisztratív feladatokat, mint az e-mailek kezelése, időpontok szervezése és a számlázás, így a vállalkozó több időt szánhat a stratégiai döntésekre és a kreatív munkára.
A VA által biztosított szervezettség és támogatás csökkenti a túlterheltséget és a stresszt, elősegítve a munka és a magánélet közötti egyensúly fenntartását. Ezen kívül a rendszeres kommunikáció és visszajelzés is hozzájárulhat a vállalkozó mentális jólétéhez, aki így már nem lesz egyedül a feladataival.
Szolgáltatásaim vállalkozók számára
Rám van szükséged, ha:
- nem szeretnél állandó alkalmazottat felvenni
- képzett, vállalkozó titkárnőre szeretnéd bízni ügyeidet
- csak az elvégzett munkáért fizetnél
- nem szeretnél irodát fenntartani
- költséget szeretnél csökkenteni és a VA munkadíját le szeretnéd írni adódból
Fő célom az olyan vállalkozók támogatása, akik nagyon jól értenek a szakmájukhoz, de nem értenek a háttérmunkához, vagy nem szeretik azt, nincs idejük rá.
- Adminisztratív és titkársági szolgáltatások: Ide tartozik a dokumentumok kezelése, szerkesztése, levelezés és ügyintézés, ami segíthet a napi adminisztratív terhek csökkentésében.
- Pénzügyi asszisztencia: Segít a pénzügyek nyomon követésében, a számlázásban és az adóügyek kezelésében, így a vállalkozók mindig tudják, mennyi pénzből gazdálkodhatnak, és több időt szentelhetnek a fő tevékenységükre.
- Marketing és közösségi média menedzsment: Tartalomkészítést és közösségi média profilok kezelését vállalom, ami növelheti a vállalkozás ismertségét és több vevőt hozhat a konyhára.
Bőveb információt a szolgáltatásaimról és az árakról itt találhatsz: Tovább a szolgáltatásokhoz!
Neked mely területeken jönne jól a segítség? Melyik tevékenységeket tudnád kiszervezni? Hívj, beszéjük át ezeket, és néhány napon belül egyedi árajánlatot adok! Bízd rám az adminisztrációt és válj sikeresebb, boldogabb vállalkozóvá!
A vállalkozással kapcsolatos első konzultáció ingyenes. Hívj most! 06 20/211-93-47